לכבוד
שרת המשפטים
הגברת איילת שקד

מכתב הוקרה והערכה לגברת אביבה גבאי מנהלת תחוםחייב נזקקופניות הציבור ברשות האכיפה והגביה

ברצוננו להודות ולהוקיר אלפי תודות והערכה רבה על טיפולה המסור, המקצועי והאכפתי, של הגברת אביבה גבאי.

אנו משרד עורכי דין הפועל קרוב ל-20 שנים, ועוסקים בעיקר בתחום ההוצאה לפועל, בעבודתנו השוטפת אנו מתנהלים מול מרבית לשכות ההוצאה לפועל בארץ, אך השירות שקיבלנו מהגברת אביבה גבאי בולט באיכותו בתחום השירות הציבורי.

רקע כללי

בתיק הספציפי הנ”ל משרדנו ייצג בני זוג להם שלושה ילדים קטינים המתגוררים מזה  13 שנה בעיר מונטריאול אשר בקנדה.

בני הזוג אינם אזרחים קנדיים, ומחזיקים למעשה באישורי תושבות ואישורי עבודה חוקיים, כאשר אישורי העבודה ניתנים מכוח תוקפו של הדרכון הישראלי, ומכוח זה אף קמה הזכאות לזכויות תושבי קבע לרבות זכויות סוציאליות, חינוך, וכל זכות אחרת הניתנות לתושבי קבע בקנדה.

טרם עזבו בני הזוג את הארץ הם הסתבכו כלכלית בחובות ובשל כך נפתחו כנגדם מספר לא מבוטל של תיקי הוצאה לפועל שונים.

עקב ההגבלות שהטילו הזוכים ב- 16 תיקים שונים על בני הזוג מלקבל דרכון ישראלי ו/או להאריך את תוקפו, ומכוח העובדה כי תוקף דרכונם פג בחודש מרץ 2016, הרי שלא היה באפשרותם להמשיך לגור ולעבוד בקנדה. וכי במידה ודרכונם לא היה מחודש, היו נאלצים בני הזוג ושלושת ילדיהם הקטינים לעזוב את המדינה.

הדברים מקבלים משנה תוקף לאור המצב הבלתי אפשרי בו היו מצויים ילדי בני הזוג, ילדים אשר בנסיבות הנ”ל מצאו את  עצמם “כבני ערובה” בשל ההגבלות אשר הוטלו על הוריהם בהוצל”פ ואשר בעטיים עלולים היו למצוא את עצמם מגורשים ממקום חייהם בקנדה כאחרון הפליטים, תוך הרס חייהם – ממש כך!

במה דברים אמורים

כיוון שכנגד בני הזוג עמדו 16 תיקים שונים בהם הוטלה הגבלה על דרכונם, בני הזוג פנו בשלוש ערכאות שונות (הוצאה לפועל, בית המשפט השלום ובית המשפט המחוזי) בבקשות שונות להסדיר את חובותיהם באמצעות הליכים שונים כגון פשיטת רגל ואיחוד תיקים אך כל הבקשות שהוגשו, נדחו על ידי השופטים והרשמים המכובדים.

לדעתנו ומניסיוננו ולמרות לשון החוק היבש! בפועל, הרשות המחוקקת נמנעת מלהעניק סעדים שונים לאזרחים החייבים כספים בהוצאה לפועל, אך אינם מתגוררים בארץ בעוד הרשות השופטת עם כל הכבוד, מקשה אף היא מעל ומעבר בסוגיה זו.

פניה לשרת המשפטים

בנוסף לפניות השונות למערכת המשפט פנו בני הזוג לשרת המשפטים באמצעות חברת הכנסת הנכבדה קרין אלהרר וכן חברת הכנסת הנכבדה נורית קורן אשר בשל הבנתן את המצב המורכב וההשלכות המסוכנות על חיי המשפחה נרתמו לעזרה ושיגרו מכתבים לשרת המשפטים בכדי למצוא פתרון למצוקת המשפחה.

“תוהו ובהו דיוני”

מאחר וכל ניסיונותיהם של בני הזוג למצוא פתרון למצוקתם העלו חרס, האפשרות היחידה שנותרה בפניהם הייתה לפנות ב-16 תיקי הוצאה לפועל שונים ל-16 רשמים שונים למען יסירו אלו את ההגבלה על חידוש דרכונם. אפשרות זאת הייתה  בגדר תוהו ובהו דיוני מאחר ולא היה בידיהם את האמצעים, הזמן, והיכולת הנדרשים בכדי לנהל הליכי בקשות ב – 16 תיקים שונים בו זמנית!

 

הגברת אביבה גבאי מנהלת תחום “חייב נזקק” ופניות הציבור

בעוד הם עומדים בפני גירוש ואיבוד כל עולמם, באופן מקרי (ואולי באמצעות השגחה עליונה) הגיע אל בני הזוג שמועה, כי ישנה גברת אחת, גברת בשם אביבה גבאי, אשר מעניקה עזרה לחייבים חסרי אמצעים במאבקם בתוך מערכת ההוצאה לפועל.

בני הזוג יצרו קשר עם הגברת גבאי, ולאחר ששמעה את סיפורם והבינה את המצוקה אליה נקלעו – נרתמה היא למשימה!

45 יום, 16 תיקים, 16 רשמים, 16 עורכי דין,  עשרות החלטות – וגברת אביבה גבאי אחת!

ברצוננו לציין: עם ניסיון של כ-20 שנה בתחום ולאחר שמשרדנו ייצג מאות חייבים בהוצאה לפועל, גם לנו היו ספקות כי מהלך זה יצלח, שכן, לנהל הליכי בקשות ב – 16 תיקים שונים בו זמנית, הפרוסים בחמש לשכות שונות וקבלת עשרות החלטות שונות כאשר עומדים לרשותנו 45 ימים עד שרשות ההגירה הקנדית תחל לנקוט בהליכי גירוש נראה בזמנו כמשימה חסרת סיכוי בעליל.

יש לציין שמעבר לבעיית הזמן ומספר התיקים הרב, הבעיה המרכזית בהליך מסוג זה, היא שכל התיקים הנ”ל שזורים יחדיו – משמע: בכדי להסיר את ההגבלה על חידוש הדרכון – יש לקבל החלטות חיוביות בכל אחד ואחד מ- 16 התיקים ומנגד מספיקה החלטה שלילית אחת בכדי שכל המהלך יכשל.

למרות הספק שבו היינו מצויים לגבי הצלחת המהלך, להגנתנו נאמר -כי עד לאותו מועד לא נתקלנו או ידענו מי היא  הגברת אביבה גבאי!

הכרת תודה

גברת אביבה גבאי מנהלת תחום ” חייב נזקק ” ברשות האכיפה והגביה אשר הינה עובדת ציבור, נרתמה לסייע במסגרת תפקידה למשפחה במצוקה באופן חסר תקדים .

בפועלה ובמסגרת תפקידה, עשתה הנ”ל כל שניתן ומעבר לכך, על מנת לסייע למשפחה, ויודגש כי בכל שנות פעילותנו לא נתקלנו בעובד ציבור אשר פעל בכזאת מסירות , מתוך שליחות, ומתוך אמפתיות ואהבת אדם כפי שגברת נכבדה זו פעלה וסייעה.

דומה כי פועלה ומסירותה של הגב’ אביבה גבאי הנכבדה, היא היא אשר מממשת ומגשימה את תכליתו של חוק ההוצאה לפועל ותפקידה של רשות האכיפה והגביה ככלל, קרי אכיפת זכויות הזוכים מחד – ומנגד ובאיזון הראוי – מתן אפשרות לחייבים להסדיר את חובותיהם מבלי שיגזלו מהם האמצעיים הבסיסיים לקיום בכבוד ומבלי שיהפכו לנטל חסר כל על החברה.

במקרה המפורט במכתבנו זה, דומה כי בזכות הסיוע המדהים של הגב’ גבאי  והמחלקה בראשה היא עומדת, ניצלו חייהם של בני משפחה ממש כך! אשר היו במרחק קטן מקטסטרופה אישית במסגרתה היו הם וילדיהם מאבדים את מקום חייהם, נזרקים מביתם ומדינתם כאחרוני הפליטים, ונותרים בחוסר כל.

אנו מברכים , מוקירים, ומחזקים את ידיה של הגב’ אביבה גבאי והמחלקה בראשה היא עומדת.

דומה כי אין מילים מספיק מוחשיות על מנת להביע בשמנו ובשם לקוחותינו את תודתנו והערכתנו לאישה יקרה זו.

כן ירבו כדוגמת הגב’ אביבה גבאי שכן הינה דוגמא ומופת לכל עובד ציבור במדינת ישראל בכל מערכת שהיא.

תודה רבה מעומק הלב , היי ברוכה.

                                                                                                            בכבוד רב,

                                                                                                 אבי קלינגהופר, עו”ד